Nyheter7 på Kiviks marknad

Nyheter7 på Kiviks marknad

juli 26, 2026 0 av Nyheter7

Det är sommar och med den också alla marknader och festivaler.Den 24,25 och 26 juli hölls Kiviks marknad.Marknadsfältet i Kivik är fyllt med knallar, tivoli och tusentals besökare. Besökare i alla åldrar fanns på plats.

Nyheter7 var på plats under den första marknadsdagen. Kiviks marknad är en av de mest kända marknaderna i landet och firade 400-års jubileum 2022. Den första marknaden invigdes 1622 då man hade fått marknadsrättigheter av kung Christian IV. Axels Tivoli äger marknadsfältet och har drivit marknaden sedan 2001. Axels tivoli firar hundra år 2028.

Först att komma på plats inför årets marknad var William Arnes motorcirkus 

för att bygga upp sin trätunna. William Arnes motorcirkus har varit på marknaden sedan 1934 och Kiviks marknad är enda gången man visar upp sig numera. 

Nyheter7 fick se marknadens första show i velodromen kl 12. Det blev fullt i tältet runt den runda tunnan. I Showen får man se när man kör med både motorcyklar och och en bil upp längs väggarna i högre och högre fart.Publiken står med sina mobiltelefoner och fotograferar och filmar när motorcyklisterna visar upp sina konster. Med i showen är bland annat Hasse Mustang och 15-årige Vincent. Hasse har varit med varje sommar sedan 1990. Som Kiviks marknad har skrivit på sin facebooksida , en show du sent kommer glömma , en upplevelse utöver det vanliga och med hjärtat i halsgropen kan du se hur man kör på helt lodräta väggar. Detta är sann marknadskultur som måste upplevas! 

DSC0629

Bild 1 av 15

På tivolit träffade nyheter7 11-åriga Linnea Andreasson som är dotter till Jimmy Andreasson på Axels tivoli som håller i Kiviks marknad. Linnea har åkt nästan alla attraktioner på Axels tivoli . På tivolit brukar hon hjälpa till med bollkastningen. 

Hur är det att vara med att åka runt med pappa på marknader och festivaler?
-Det är jättekul.

Vad är det bästa med Kiviks marknad?
Det är roligt att åka karuseller och gå på marknaden och köpa saker.

Vad är roligast med att åka karuseller?

-Allting är kul.

Vilka är dina 3 favoritkaruseller?

1: Extreme

2: Jet force

3. Thriller

DSC0618

Bild 1 av 6

Under de tre marknadsdagarna är det barnunderhållning och artister på scenen bakom William Arnes motorcirkus. På scen stod Brandsta City Släckers , Dolly Style och Medina.

Som avslutning på nyheter7:s besök blev det ett stopp vid Lyriksällskapet PerVers stånd som existerar enbart på Kiviks marknad och har varit på marknaden i många år. I deras stånd kunde man hitta loppis , lyrik och epitet. 

DSC0657

Bild 1 av 6